Müsabaka Giyim Kuralları

Müsabakalara katılan sporcuların bir adet powerlifting singlet (mayo) sahip olmaları gerekmektedir. Bu mayolar ülkemizde internette ve spor mağazalarında halter mayosu ve güreş mayosu şeklinde satışa sunulmaktadır. Arzu eden sporcular, mayo ihtiyacını Powerlifting derneğinden de satın alarak karşılayabilir. Powerlifting singlet (mayo) larda herhangi bir marka kısıtlaması yoktur. Squatta, Bench Presste ve deadliftte müsabaka giyim kuralları farklılık göstermektedir. Buna örnek olarak squat ve bench press kategorinde sporcunun Powerlifting singlet(mayo) içine tişört giymesi zorunludur. Deadlift kategorisinde mayo içerisine tişört giyme zorunluluğu yoktur ancak sporcunun uzun (konç) çorap giymesi zorunludur. Çorapların dize kadar gelmesi gerekmektedir diz kapağı açık kalacak şekilde.

Kıyafet kuralları ile ilgili kategorilere göre linkler aşağıdaki şekildedir.

EKİPMANLAR

RAW POWERLIFTING MÜSABAKALARINDA SERBEST OLANLAR;

BİLEK SARGISI ( WRİST WRAP )

Powerlifting müsabakalarında kullanımı serbest olan, özellikle bench press hareketinde önem teşkil eden bir ekipmanıdır. Baş parmağa takılarak bileğe sarılır, müsabaka esnasında baş parmağa takılan aparat parmaktan çıkartılarak , sargı bilekte kalacak şekilde , sporcu kaldırışını yapar. Kullanım zorunluluğu yoktur.

POWERLIFTING KEMERİ ( POWERLIFTING BELT )

Tüm Powerlifting kategorilerinde kullanımı serbest olan kemerdir. Bodybuilding kemerleri ile ve fitness kemerleri ile karıştırılmaması gerekmektedir. Bel kısmında süngerimsi bir destek olmaması gerekmektedir. Kauçuk ve deriden imal edilen bu kemer, sırt stabilizasyonu ve bel bölgesinin korunması için önemli olan bir ekipmanıdır. Kullanım zorunluluğu yoktur.

DİZLİK ( KNEE SLEEVE )

Sporcuların, squat ve deadlift hareketlerinde kullandığı ekipmanıdır. Diz kapağının etrafında koruyucu bir göreve sahiptir. Ayaktan takılarak giyilir. Kullanım zorunluluğu yoktur.

DEADLIFT AYAKKABISI ( DEADLIFT SHOES )

Sporcunun kaldırışı daha rahat yapması için tabanı neredeyse sıfıra yakın olan ayakkabılardır. Kullanım zorunluluğu yoktur. Ancak deadlift Yaparken sporcunun ayağında herhangi bir ayakkabı olması zorunludur(ayakkabısız yarışmak yasaktır).

SQUAT AYAKKABISI ( SQUAT SHOES )

Halter sporunda kullanılan ayakkabılarla benzerlik göstermektedir. Topuk kısmı yüksek, sporcunun topuklarını yere daha sağlam basmasını sağlayan bir ergonamiye sahip ayakkabıdır. Kullanım zorunluluğu yoktur.

MAGNEZYUM KARBONHIDRAT

Sporcuların barbelli tuttuğunda, elinin kaymaması için kullandığı toz halinde , sıvı halinde ve katı halde bulunan kimyasal bileşendir. Müsabakalarda kullanımı serbesttir. (Kullanım zorunluluğu yoktur)

KINESIO TYPE

Kinesio taping uygulamalarının temelde iki amacı vardır. Bunlar; Ağrısız ve daha kolay hareket edebilmeyi sağlamak, Yumuşak doku iyileşmesini desteklemektir. Müsabakalarda kullanımı serbesttir. (Kullanım zorunluluğu yoktur)

RAW POWERLIFTING MÜSABAKALARINDA SERBEST OLMAYANLAR;

DİRSEKLİK ( ARMREST )

Sporcuların bench press ve overheadpress antrenmanlarında kullandığı ekipmandır. Dirseklerden katkı sağladığı için müsabaka esnasında kullanılması yasaktır.

KARTAL PENÇESİ ( STRAP )

Sporcuların deadlift antrenmanlarında , Infinity deadlift yarışmalarında ve strongman yarışmalarında sporcuların bileklerine taktığı sargıyı barbell’a dolayarak kullandığı ekipmandır. Kaldırışa katkı sağladığı için müsabaka esnasında kullanılması yasaktır.

DİZ SARGISI ( KNEE WRAP )

Sporcuların antrenmanlarda kullandığı ve ekipmanlı squat yarışmalarında kullanılan ekipmandır. Diz bölgesine , gerilerek sargı bezi şeklinde dolayarak kullanılır. Kaldırışa destek verdiği için müsabaka esnasında kullanılması yasaktır.

BENCH SHIRT 

Sporcuların ekipmanlı bench press yarışmasında , bir gömleği tersten giyermiş gibi en az bir veya iki kişinin yardımıyla giydiği 1PL , 2PL , 3PL olarak üç farklı kalınlıkta bulunan ekipmandır. Bench presste sporcu barı göğüsüne doğru indirirken güç harcamasını minimuma indirir. Çıkış esnasında da gerginlikten kaynaklı destek sağlar. Müsabakalarında kullanımı yasaktır.

DEADLIFT SUITS

Sporcuların ekipmanlı deadlift yarışmasında kullandığı , vücudu gergin tutan çıkış esnasında destek sağlayan ekipmandır. Müsabakalarda kullanımı yasaktır.

SQUAT SUITS

Deadlift ekipmanıyla benzerlik göstermektedir. Ekipmanlı squat yarışmalarında kullanılır. Müsabakalarda kullanımı yasaktır.